Slovo závěrem

Podruhé otevírám editor a začínám psát řádky. Článek už mám asi dva týdny připravený, ale byl plný negativismu. Asi nějaké špatné období. Teď už je ale vše, jak má být a můžu být objektivní. Máme za sebou již čtvrtý rok (oficiálně třetí ročník). Říct, že všechno bylo dokonalé, by byla naivita. Některé věci nevyšly úplně dokonale a pár zádrhelů přišlo. Rozhodl jsem se však, že nemá cenu řešit blbosti a rozhodně nemá cenu mít z nich špatnou náladu. Pojďme si tedy přiblížit, jak to letos vypadalo z mého pohledu.

Jedno ze zásadních rozhodnutí proběhlo už v zimě, kdy jsem se rozhodl, že nebudeme žádat o žádný grant u Města nebo u Kraje. Přeci jen jako kritik veškerých dotací a podobných nesmyslů bych byl trochu pokrytec. Navíc když jsem viděl, jaké možné i nemožné píčoviny to obnáší a výše sumy ve finále závisí jen na tom, jestli tě na radnici někdo zná, řekl jsem si, že ne. Zůstali jsme tím pádem absolutně nezávislí, což je vlastně to, o co nám v našem punkovém pojetí jde. Se sponzory samozřejmě spolupracujeme, ale máme štěstí v tom, že si vybíráme jen společnosti, které nám nechávají prakticky ve všem volnou ruku.

Už delší dobu nás štvalo jen kritizování, jak je to v dnešní společnosti špatné s aktivitami pro děti, že každý sedí jen doma u počítače. Místo remcání jsme tedy udělali první ročník našeho dětského pochodu. Ředitelkou této doprovodné akce se stala Terka, která vše naplánovala. Myslím, že i z fotek, které už se objevily na facebooku, je vidět, že si pochod užily jak děti, tak rodiče a že Terka obstála jako ředitelka na jedničku. Samozřejmě se našli i záškodníci, kteří úspěch neodpouští a několikrát kontroly s úkoly pokreslili a ukradli. Holky však byly pohotové a ještě před samotným startem trať rychle oběhly a chybějící kontroly nahradily. Stejně nám v průběhu pochodu někdo kontrolu ukradl. Bohužel tuhle situaci jsme řešili i na hlavní trati, kde měla větší dopad. Jediný turisticky neznačený úsek na trati někdo přeznačil, spousta závodníků si tedy naběhla o něco navíc, naštěstí to nebylo nikterak dramatické. Opět se potvrzuje, že blbce najdeš všude, protože stejné problémy řeší spousta dalších závodů po celé republice.

Vraťme se ale ještě před samotný start závodu. Tedy do dob, kdy jsme spustili registraci. Panovalo v našem týmu očekávání. Věřili jsme, že registraci dokážeme vyprodat. Z týmu jsem byl asi nejvíc optimistický a říkal jsem, že to bude fuč ještě tentýž večer. A prognóza se potvrdila. Myslím, že velký podíl na tom měl náš bezkonkurenční web a facebook. Za to velký dík Tomčovi, který web připravoval už od minulého léta!

Další aspektem úspěšného ročníku bylo i online sledování. Sami víme, jaké to je sledovat kamarády na některých akcích a nemít žádné informace. Samozřejmě tady máme velké rezervy, které se budeme snažit v budoucnu opět vylepšit. Je nám jasné, že ideál by bylo dávat hned fotky na internet apod., ale vzhledem k velikosti našeho týmu to není úplně možné. Nicméně i tak jsme přinesli novinku na českou ultra scénu. Myslím, že na punkových akcí našeho typu se zatím nic takového neobjevilo. GPS sledování favoritů díky follow.me.cz, za kterým stojí Palonc. Moc díky za spolupráci, myslím, že se všem tohle hodně líbilo. Druhou novinkou na poli virtuálního světa byly online mezičasy. Ty bylo možné sledovat z Branné, Skřítku a cíle. O tuto službu se nám postaral Lukáš a jeho kamarádi, kteří pořádají Hostýnskou osmu. Lukáš se pro letošek stal i jedním z organizátorů našeho závodu (je to ten blázen s flaškou slivovice v ruce na kontrole v Branné). Moc mu za to děkuji a naše spolupráce nekončí. V srpnu se zase část našeho týmu vydává pomoct s organizací na Hostýnské osmě, tak si to určitě nenechte ujít!

I když jsem měl často nechuť a pochybnosti nad tvorbou našich předstartovních videí, nakonec dle vašich slov dopadly dobře. „Tebe znám z videa“ jsem slyšel opravdu hodněkrát. Jenom bych podotkl, že videa neměly žádný pevný scénář a všechno se vymýšlelo až při samotném natáčení. Spousta záběrů je tak natočena na první a ty úplně tragické na druhou dobrou.

Dostávám se pomalu a jistě k děkovačce. Prvně poděkuji vám všem, kteří jste dorazili na náš závod, případně pochod, nebo prostě přišli jen zatleskat svým kamarádům. Poprvé se na trati objevili i fanoušci, kteří objížděli některá místa auty a povzbuzovali závodníky. Opravdu všem velmi děkuji, vážím si vaši důvěry! Celkem se nás sešlo přes 300 (závodníci, pořadatelé, účastníci doprovodného pochodu, fanoušci), což už je slušná párty!

Dále bych chtěl poděkovat našim partnerům, kteří za nás kopou. Spojili jsme se jen s těmi nejlepšími, kterým sami věříme a jejichž produkty a služby využíváme. Myslím, že na kvalitě závodu to bylo hodně znát a že nejen vítězi si tuto podporu náležitě užili. Všechny partnery najdete zde.

No a závěrem největší díky patří letos pořadatelům! Spousta z nich dorazila z různých končin naší krásné země. Někteří si vzali dovolenou, někteří zase obětovali cenné hodiny učení ke státnicím (nakonec všichni, kteří letos z našeho týmu státnicovali, získali s přehledem tituly Mgr., gratuluji!). Jmenovitě děkuji Terce Sochorové, Tomáši Bencovi, Ivě Bencové, Petru Bencovi, Martinu Kopačkovi, Radku Coufalovi, Daně Navrátilové, Žanet Šedové, Lence Chytilové, Anet Čáňové, Verči Pohankové, Barči Bortlové, Áje Langrové, Kubovi Jonášovi, Ondrovi Zelencovi, Martinu Ryzímu, Vendě Knězkové, Lukáši Tomčíkovi, Vlasťovi Dubovi a jeho Janče. S přípravami také pomohl Vojta Vozda v podobě designu triček, Šárka Hnilicová, která zařídila půjčení várnic a Adamu Výpušťákovi, který nám z Valašska dovezl zlatý klenot v podobě domácí slivovice. Moc si toho vážím a bez vás by to nešlo!

Ročník 2016 je tedy za námi, čeká nás snad i ten další v roce 2017. Bude to opět boj, ale věřím, že se to nějak zvládne. Datum oznámíme během léta/podzimu. Kapacita bude opět stejná - 220 závodníků. Je to z důvodu kapacity tělocvičny. Nechci upřednostňovat kvantitu nad kvalitou a myslím, že už tak je to akorát. Také se letos začaly měnit podmínky ze strany CHKO. Naštěstí máme s ochranáři výborné vztahy, takže model, který znáte do teďka, by měl zůstat i do dalších ročníků.

Přeji tedy všem krásné léto, spousty naběhaných kilometrů a mějte se krásně a za rok zase na viděnou!

Martin Benc

 

Pořadatelé v akci

Top