V silné konkurenci zvítězil těsně Frohn a Zelená

Ideální podmínky a pravděpodobně nejsilnější konkurence v historii vybízely k traťovému rekordu, ten ale odolal!

Snad poprvé v historii se nedalo hovořit o tom, kdo skončí v TOP5. Do Šumperka se letos sjela opravdová česká špička. Mezi závodníky jsme mohli najít vítěze Beskydské sedmičky, 24 hodin na Lysé hoře a celé řady dalších ultratrailových závodů. Dovolím si tvrdit, že kdyby se vypsala všechna pódiová umístění favoritů, nechyběl by úspěch na žádném "významějším" ultra. Přesilu v řadách favoritů měli borci z Beskyd. Přijela jich početná skupina a dalo se čekat, že to místním borcům nebudou chtít dát zadarmo. Od začátku do toho však šlapal Petr Hének, což se předpokládalo. Prvních úsek do Branné za ním běžel v háku Róbert Frohn, který byl následován Vaškem Králem a smečkou beskydských vlčáků (Chrobák, Hruška, Vyvijal, Tabarka). Tempo bylo vražedné, prvních 30 kilometrů za 2:33 naznačovalo, že rekord letos padne. Bohužel na hřebeni byl nucen kvůli zranění odstoupit vedoucí závodník Petr Hének. Loňský obhájce Zdeněk Hruška zase minul kontrolu a musel se vracet. Naběhl si přibližně o 5 - 6 kilometrů více a ztratil tak cenné minuty. Na Skřítku se pohybovala první šestka v rozmezí 25 minut a každý, kdo už někdy tuhle trasu běžel, věděl, že stáhnout takovou ztrátu není nemožné. Zdeněk Hruška a Ondra Tabarka se začali hodně dotahovat, nechali za sebou i Vaška Krále a v Rejcharticích ztráceli na Róberta přibližně 200-300 metrů. V seběhu z Městkých skal se Zdeněk přeci jen Ondrovi trhl a na poslední kontrole na Kokeši byl už na dohled Róbertovi. Ten ho však zaregistroval a na posledních třech kilometrech si už vítězství nenechal vzít. Do cíle tak doběhl s minutovým náskokem.

6 Chrobák Radek 2:46 8:36 12:15

V ženách vyhrála stylem start - cíl Marie Zelená. V Branné se společně s ní objevila Veronika Drtilová, medailistka z přechodchozích let. Loňská obhájkyně Eliška Kaniová ztrácela 15 minut společně s Hanou Váchovou. Dobře měla rozběhnutý závod i Alena Hénková, která bohužel na Červenohorském sedle ze závodu odstoupila. Verča nakonec svůj náskok před Eliškou a Hankou neuhájila a na Skřítku se propadla na čtvrté místo. Za to Eliška tento úsek proběhla jen o 6 minut pomaleji jak Marie a na Hanku si vytvořila 8 minutový náskok. Závěrečný úsek pak Marie a Eliška zaběhli v totožném čase, takže ztráta zůstala v cíli stejná. Hanka lehce ztratila, ale svou pozici si s přehledem pohlídala a uzavřela pódiové umistění.

1 Zelená Marie 3:18 10:03 14:21
2 Kaniová Eliška 3:33 10:24 14:42
3 Váchová Hana 3:33 10:32 15:10
4 Drtilová Veronika 3:18 10:54 15:49